ارزش غذایی و خواص ماست را بدانیم | سبزیجات

 

ماست یکی از سالم ترین و پر مصرفترین فرآورده های غذایی جفت و جور شده از شیره و یه ماده غذایی بسیار به درد بخور با ارزش غذایی بالا و فایده های درمانی فراوون، واسه مصرف کنندگان، مخصوصا افراد حساس مثل کودکان و سالخوردگانه. در کشور مانیز مصرف ماست بسیار عادی بوده و در بیشتر خونواده ها همراه با غذا مصرف میشه. خواص ماست بسیار مثل خواص پنیر و شیر بوده، آدمایی که دچار نبود تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) هستن، می تونن به جای شیر از ماست استفاده کنن، بدون اینکه مشکلات به وجود اومده به وسیله نبود تحمل لاکتوز در اونا بروز کنه، چون لاکتوز موجود در شیر به وسیله باکتریای ماست تبدیل به اسیدلاکتیک می شه. هم اینکه ماست منبع غنی ازکلسیم ، شکلای جور واجور پروتئین و مواد معدنیه و واسه حفظ تراکم استخون ها ، جلوگیری از چاقی و دچار شدن به دیابت، همینطور حفظ زیبایی پوست و مو خیلی خوبه. واسه آشنایی بیشتر با خواص ماست و آشنایی با فواید مصرف این ماده غذایی به درد بخور با ستاره همراه باشین.

خواص ماست (طبیعت و فایده های درمانی)

ماست جزو مواد غذایی باطبع سرد و تر طبقه بندی میشه. بعضی از مهمترین خواص ماست شامل موارد زیر میشه:

 • یکی از مواد موجود در ماست مواد پروبیوتیک اسمشه. این ماده یک جور باکتری خوب واسه بدنه که به کارکرد بهتر بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکنه. هم اینکه به هضم مواد غذایی و سلامت دستگاه گوارش کمک کرده، واسه مادران باردار بسیار به درد بخور بوده و به رشد جنین درون رحم کمک میکنه.
 • مصرف ماست به دلیل کلسیم فراوون و دیگر مواد معدنی واسه سلامت و استواری استخوانها و دندانه ها بسیار به درد بخور بوده، از پوکی استخون و آرتروز پیشگیری می کنه. جالبه بدونین به کار گیری ماستهای همراه با ویتامین د یه خوراکی بسیار به درد بخور واسه سلامت استخوانها حساب میشه و مصرف روزانه اون به همه گروه های سنی مخصوصا کودکان و سالمندان پیشنهاد میشه.
 • خواص ماست واسه سلامت پوست بسیار گسترده بوده، به کار گیری ماسکهای جفت و جور شده با ماست باعث افزایش نرمی و لطافت پوست میشه. خواص ماست واسه پوست زیاد بوده شامل کمک به درمان جوش و جوش، آرامش آفتاب سوختگی، از بین برنده لکه های پوست، برطرف کننده حلقه مشکی دور چشم و کلا افزایش سرحالی پوست و پیشگیری از پیری و چین و چروک پوست است.
 • به کار گیری ماست و مصرف اون به درمان شوره سر و کاهش ریزش مو کمک میکنه.
 • یکی دیگه از مهمترین خواص ماست کاهش دچار شدن به عفونت قارچی واژن در میان زنانیه که به طور روزانه ماست مصرف میکنن.
 • ارزش غذایی و خواص ماست رو بدونیم

 • یکی از خواص ماست تقویت نیروی جنسی و افزایش نشاط واسه افراد با مزاج گرم است.
 • تحقیقات محققان نشون داده مصرف ماست تاثیر به سزایی در درمان افسردگی و کاهش علایم اون داشته، پزشکان مصرف این ماده به درد بخور رو به آدمایی که دچار افسردگی مخصوصا افسردگیای فصلی مثل افسردگی فصل پاییز می شن، پیشنهاد میکنن.

ارزش غذایی ماست

ماست مثل شیر پر از پروتئین حیوانیه. علاوه بر این، ماست شامل بسیاری مواد مغذی دیگه مانندکلسیم، ویتامینب۱۲، پتاسیم، منیزیم، ویتامین ب۲و مواد پروبیوتیکه.

جدول ارزش غذایی ماست جفت و جور شده با شیر کامل

 مواد و محتویات  مقدار در ۱۰۰ گرم
 انرژی  ۶۱ کالری
آب ۸۸ درصد
  پروتئین  ۳/۵ گرم
 کربوهیدرات  ۴/۷ گرم
 قند  ۴/۷ گرم
 فیبر  ۰
 چربی  ۳/۳ گرم
 امگا۳  ۰/۰۳ گرم
 امگا۶  ۰/۰۷ گرم

مضرات ماست (نکات احتیاطی و موارد منع مصرف)

 1. ماست دارای طبع سرد بوده، پس زیاده روی در مصرف اون واسه افراد دارای مزاج سردتوصیه نمی شه.
 2. کلا زیاده روی در مصرف ماست نفخ می آورد و دستگاه گوارش رو ضعیف می کنه.
 3. امروزه نوعای جورواجور ماست در بازار هست، کارشناسان تغذیه پیشنهاد میکنن از مصرف ماستهای میوه ای دوری کنین. بهترین مواد غذایی مناسب با ماست، گردو و کشمش، گل سرخ، دلار، مربا و شیره خرما بوده که همه در طب سنتی مصلح ماست حساب شده و به شما در بهره مندی بیشتر از خواص ماست و فواید درمانی و تغذیه ای اون کمک میکنه.

.

منبع : ww.abanak.ir

جمع آوری به وسیله بخش خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت سایت آکا

 • مطالب در رابطه
 • اسفناج با ماست
 • از کجا بدونیم ماست فاسد شده یا خیر؟

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *