س. اسفند ۶ام, ۱۳۹۸

ارزش غذایی خیار | تغذیه سالم

Close-up abstract neural network or virus or cancer cell with metastasis . 3d render

این میوه – سبزی پر از مواد مغذی جور واجور مانند لیگنانا و فلاوونوئیدهاه. این ترکیبات خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضدسرطانی دارن. در این مقاله می خوایم بیشتر درباره فواید خیار صحبت کنیم. لطفاً با ما همراه باشین.

ارزش غذایی خیار

ارزش غذایی خیار

کالری ۱۵

سدیم ۲ میلی گرم

قند ۱٫۷ گرم

فیبر ۰٫۵ گرم

امگا٣ ۵ میلی گرم

امگا ۶ ۲۸ میلی گرم

پروتئین ۰٫۷ گرم

ویتامین آ ۲ درصد نیاز روزانه

ویتامین ث ۵ درصد نیاز روزانه

ویتامین کا ۲۱ درصد نیاز روزانه

فولات ۲ درصد نیاز روزانه

ویتامین ب ۵ ۳ درصد نیاز روزانه

کلسیم ۱۶ میلی گرم برابر ۲ درصد نیاز روزانه

منیزیم ۱۳ میلی گرم برابر ۳ درصد نیاز روزانه

فسفر ۲۴ میلی گرم برابر ۲ درصد نیاز روزانه

پتاسیم ۱۴۷ میلی گرم برابر ۴ درصد نیاز روزانه

منگنز ۰٫۱ میلی گرم برابر ۴ درصد نیاز روزانه

فیتو استرول ۱۴ میلی گرم

آب ۹۵٫۲ گرم

خیار و خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی اون

خیار شامل آنتی اکسیدان های خیلی از جمله ویتامین C، بتاکاروتن، منگنز و کلی آنتی اکسیدان دیگه مانند کرستین، اپی ژنین، لوتئولین و چیزای دیگه ای به جز اینا س. این آنتی اکسیدانا قاتل رادیکالای آزاد شوم بوده و هم اینکه ضدالتهاب هستن.

خیار و خواص ضدسرطانی اون

پژوهشای انجام شده در مورد خواص ضدسرطانی خیار هنوز در مراحل اولیه قرار داره اما با این حال بهتره بدونین که محققان بیان امیدواری کردن بتونن از ترکیبات موجود در خیار به نام «کوکوربیتاسینا» داروهای ضدسرطانی بسازن.

محققان فکر می کنن که این ترکیبات می تونن جلوی ظهور و رشد سلولای سرطانی رو بگیرن. از این گذشته این میوه سبزی شامل مواد مغذی ضدسرطان دیگری به نام لیگنانا همه. اگه می خواین سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان و سرطان پروستات از شما دور باشه خیار بیشتری بخورین.

خیار و اثر اون روی پوست و مو

خیار پر از آبه و مصرف اون واسه شفافیت پوستتون موثره. اگه پوست خیار رو دوست ندارین اونو دور نریزید و بدونین که پوست اون واسه آرامش خارش پوست و آفتاب سوختگی خوبه. اگه می بینین که چشماتون پف کرده، زیر چشماتون گود رفته یا مشکی شده خیار رو دریابید چون خواص ضدالتهابی اون واسه رفع مثل این مشکلات کار سازه.

سیلسیوم و گوگرد موجود در خیار به رشد سریع تر موها کمک می کنه. واسه این که بیشتر از خواص این سبزی بهره مند شید آب اونو با آب هویج یا آب اسفناج مخلوط کنین.

خیار واسه مقابله با بوی بد دهن و مراقبت از دندانا

یه حلقه خیار رو به سقف دهنتون چسبونده و به مدت سی ثانیه با زبونتون نگه دارین. ترکیبات فیتوشیمیک موجود در این سبزی باکتریای دهن رو که باعث بوی بدن می شن خنثی می کنه. آب خیار هم واسه آدمایی که از مشکلات مربوط به لثه و دندون ها رنج می برن خوبه. خیار منبع فوق العاده فیبرهای غذاییه که این فیبرها هم واسه حفظ سلامت دهن و دندون موثره.

خیار واسه لاغری و هضم غذا

خیار کم کالری و در عین حال پر از آبه. به خاطر همین هم واسه آدمایی که قصد لاغری دارن خیلی خوبه. اندازه بالای آب و فیبرهای غذایی موجود در خیار باعث می شه که بدنتون از شر سموم موجود در سیستم گوارشی خلاص شه و هضم غذا هم با راحتی بیشتری صورت بگیره. اگه دچار یبوست هستین پیشنهاد می کنیم که هر روز خیار بخورین. به خاطر این که مصرف منظم خیار یه درمان طبیعی واسه یبوست حساب می شه.

خیار واسه درمان دیابت، کاهش کلسترول و کنترل فشارخون

آب خیار شامل هورمونیه که سلولای پانکراس واسه تولید انسولین به اون نیاز دارن. انسولین هم واسه بیماران دیابتی خوبه. محققان به این نتیجه رسیدن که یکی از ترکیبات خیار به نام استرول می تونه به کاهش کلسترول بالا کمک کنه. از این گذشته این سبزی شامل اندازه زیادی پتاسیم، منیزیم و فیبرهاه. حتماً میدونید که فیبرهای غذایی واسه تنظیم فشار خون بالا خیلی خوبه.

خیار واسه سلامت مفاصل و بهبود نقرس

خیار یکی از منابع سیلیسه که واسه سلامت مفاصل خیلی خوبه. از این گذشته خیار پر از ویتامینای A، B1، B6، C و ویتامین D، اسیدفولیک، کلسیم، منیزیم و پتاسیمه. ترکیب آب خیار با آب هویج واسه آرامش نقرس و دردهای آرتریتی خوبه به خاطر اینکه اندازه اسید اوریک رو کم می کنه.

خیار واسه حفظ سلامت ناخنا

اگه ناخنای دست و پاهاتون زود می شکنن باید بدونین که اندازه بالای سیلیس موجود در خیار مانع از سستی و شکنندگی ناخنا می شه.

خیار و خواص ادرارآوری اون

خیار شامل حدود ۹۰ درصد آبه و به خاطر همین هم مانند یه دیورتیک طبیعی عمل می کنه یعنی اینکه ادرارآوره. به خاطر همین هم از راه ادرار ضایعات بدن رو دفع می کنه. مصرف منظم خیار واسه دفع سنگ کلیه هم خوبه.

توجه

 • یکی از نقاط منفی خیار سموم و آفت کش های موجود در اون هستش. متأسفانه این ترکیبات شیمیایی اثر بدی روی سلامت داره. به خاطر همین حتماً تلاش کنین خیار ارگانیک استفاده کنین.

 • موم موجود در پوست خیار دومین مشکل این سبزیه. موقع پخش و پخش این میوه واسه جلوگیری از ضرب دیدگی به اون موم زده می شه. این موما باید خالی از ترکیبات شیمیایی باشه و فقط در کشت مواد غذایی ارگانیک این مسئله رعایت می شه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم تا جایی که می تونین از میوه و سبزیجات ارگانیک استفاده کنین.

خیار دارای ویتامین هاییه که روزانه بدن ما نیاز داره. مانند ویتامینای ب ۱، ۲، ۳، ۵، ۶، اسید فولیک، ویتامین c، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم و روی

 • اگه بعد از ظهر خسته هستی بجای اینکه نوشیدنیای کافیئن دار بنوشی یه خیار بخور. خیار دارای ویتامینای بی و هیدروکربوره که شما رو سرحال می آورد و چند ساعت نگه می داره.
 • اگه آینه حموم بخار می کنه خیار به آینه بمالید تا از بخار کردن جلو گیری کنه.

 • اگه حشرات و حیوانات باغچه شما رو نابود می کنن یه بشقاب آلومینیومی خیار لایه لایه برش خورده رو بذارین تا همه اونا رو فرار دهد. مواد خیار با آلومینیوم ترکیب شده و بویی رو بوجود میاره که همه حشرات و… رو فراری میده. ولی آدم اونو حس نمی کنه..

-. اگه روی پوست خود ناهمواری دارین و می خواین قبل از رفتن به استخر از شر اون خلاص شید خیار برش خورده رو روی پوست خود بمالید. مواد فتوشیمیایی خیار باعث می شه که کلوژنهای پوست جمع شه و چاله چولها از بین برن. روی چروکها هم بسیار موثره.

 • اگه می خواین بر گرسنگی عصرگاهی پیروز شید خیار بخورین.
 • یه ملاقات مهم دارین ولی فرصت واکس زدن ندارین خیار رو بمالید روی کفش اونو براق کرده در مقابل نفوذ آب هم مقاوم می شه.

 • اگه روغن ندارین، و لولاها سر و صدا می کنن خیار به اون بمالید تا روان شن.

-. اگه دچار استرس هستین، یه خیار رو خرد کرده و در آب جوش بذارین، مواد شیمیایی اون باعث آرامش شما می شه.

 • بعد از غذا آدامس ندارین و می خواین به یه ملاقات تجاری برید، یه برش از خیار رو واسه سی ثانیه به سقف دهن بفشرید، بوی بد دهن با کشته شدن باکتریهای بدبو از بین میره.

 • اگه یه روش سبز واسه تمیز کردن وسایل استیل می خواین، با خیار اونا رو تمیز کنین.

 • اگه در حال نوشتن اشتباه کردین از اون می تونین به عنوان پا ک کن (از قسمت خارجی اون) استفاده کنین.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا