ش. فروردین ۱۶ام, ۱۳۹۹

ارزش غذایی بستنی | سبزیجات

abstract 3d arrows

مجموعه: خواص مواد غذایی

 

 

ارزش غذایی بستنی

 

 

بستنی، محصول لبنی منجمدیه که از ترکیب و روند مناسب خامه و بعضی از فراوردهای لبنی با شکر و مواد طعم دهنده به دست میاد و می تونه شامل پایدار کننده ها، قوام دهنده ها و رنگ هم باشه.

 

ارزش غذایی بستنی به ارزش غذایی مواد اولیه ای که در ساخت بستنی مصرف می شن، وابسته. مثلا چربی بستنی ۳-۲ برابر چربی شیره و پروتئین بستنی کمی بیشتر از شیره؛ اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین شامل مواد غذایی دیگه مانند میوه، تخم مرغ و شکره. اینا ارزش غذایی بستنی رو زیاد می کنن.

 

 

بستنی به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا، واسه کودکان و افراد لاغری که میخوان چاق شن، خوراکی مفیدیه.

 

مثل شیر، بستنی منبع غنی از ویتامینه؛ ویتامینایی که بدون اونا رشد و سلامتی آدم دچار مشکل می شه. بستنی منبع عالی از ویتامین A، منبع خوبی واسه ویتامینای B1 (تیامین) ، B2 (ریبوفلاوین) ، B3 (نیاسین) و ویتامین E هستش. در بستنی میوه ای ویتامین C هم هست.

مواد جامد بدون چربی شامل پروتئین، قند و مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و فسفر بوده که واسه رشد و سلامت آدم لازمه.

 

بستنی به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا، واسه کودکان و افراد لاغری که میخوان چاق شن، خوراکی مفیدیه.

 

 

خصوصیات یه بستنی خوب:

با وجود توجه کافی در تموم جنبه های تولید، بعضی وقتا معایبی در محصول تولیدی مشاهده می شه، مثلا اختلاف در اندازه شیرینی، موجب بروز فرق اساسی در طعم و مزه می شه. بستنی باید دارای ظاهر مطلوب (تقریباً سنگین و تا اندازه ای قابل جویدن) بوده و تموم اجزای تشکیل دهنده اون با نسبتای مشخص (نه زیادتر از اندازه) خوب با هم مخلوط شه؛ مثلا اگه بستنی خیلی شیرین یا خیلی بی طعم باشه، مشکلات مشخصی حاصل می شه. درجه گرما بستنی موقع خوردن، از نظر تشخیص طعم اون اهمیت زیادی داره. درجه گرما واسه این منظور، بستگی به اندازه ماده خشک و افزایش حجم بستنی داره؛ ولی در صورت پایین بودن دما، ذائقه به وسیله سرما بی حس شده و قضاوت در مورد خصوصیات کیفی اون ممکن نمیشه. در صورت بالا بودن دما، شایدً بستنی ذوب شده و مقدار خیلی از خصوصیات خود رو از دست میده.

 

مشکلات زیادی ممکنه در طعم و بافت بستنی ایجاد شه. خیلی از معایبی که به طعم بستنی مربوط هستن، در اثر مصرف مواد اولیه نامرغوبیه که به مدت طولانی و با روشای ناجور در انبار نگه داری شدن. با اعمال مدیریت دقیق میشه از بروز اینجور معایبی جلوگیری کرد.

 

بیش ترین مشکلات حاصل شده در طعم و مزه بستنی، مربوط به مصرف فراوردهای لبنی ترش شده با کیفیت پایین، کره نگه داری شده در شرایط ناجور یا تغییرات ایجاد شده در طعم در اثر عمل بیاری غلطه. اگه شیر و فراوردهای اون در دمای تقریباً بالا گرما داده شه، «طعم پختگی» در اون ظاهر می شه که در محصول پایانی هم باقی می مونه. بعضی مواقع شیرخشک هم ممکنه دارای طعم مزبور باشه که در نتیجه باید از مصرف اون دوری شودد. واسه جلوگیری از ایجاد طعم مزبور، پیشنهاد می شه از مواد اولیه با کیفیت بالا و روند درست استفاده شه.

 

بیش ترین مشکلات حاصل شده در طعم و مزه بستنی، مربوط به مصرف فراوردهای لبنی ترش شده با کیفیت پایین، کره نگه داری شده در شرایط ناجور یا تغییرات ایجاد شده در طعم در اثر عمل بیاری غلطه.

 

اسیدیته شیر و خامه ممکنه در اثر نگه داری ناجور زیاد شده و باعث ترش شدن اونا شه.

 

اگه آمیخته بستنی به طور درست عمل بیاری نشده و قبل از انجماد در دمای بالاتر از ۷ درجه سانتیگراد نگه داری شه، ممکنه اسیدی و ترش شه. با انتخاب، نگه داری و جابجایی درست اجزای تشکیل دهنده بستنی و عمل بیاری مناسب آمیخته، میشه از بروز مشکلات مزبور جلوگیری کرد. بعضی از شکلای جور واجور شیره ها ممکنه طعم علوفه ای خاصی داشته باشه که باید از مصرف اینجور شیره هایی در جفت و جور بستنی دوری شه. اگه کره و بقیه چربیا در محدوده وقتی لازم مصرف نشده و در شرایط انباری صحیحی نگه داری نشن، ممکنه تند یا اکسیده گردند.

 

هر گونه چربی مشکوک به دارا بودن طعم نامطبوع، نباید در بستنی سازی استفاده بشه، چون طعم ناخوشایند چربی به آسونی در محصول پایانی قابل تشخیص هستش.

 

 

تغییر طعم در اثر نگه داری

اگه بستنی به مدت طولانی نگه داری شه، ممکنه مقداری از طعم خود رو از دست داده و طعمای بد از سردخانه جذب اون شه. مخصوصا اگه درجه گرما سردخانه در نوسان باشه، سفت تر می شه. این مشکلات رو میشه با به کار گیری سیستم درست انبار داری و جلوگیری از نگه داری دراز مدت بستنی، کم کرد..

منبع :