س. اسفند ۶ام, ۱۳۹۸

ارزش تغذیه ای لیمو ترش | تغذیه سالم

۳d illustration refresh on abstract futuristic network technology background

ارزش تغذیه ای لیمو ترش

 

مصرف لیموترش چه فایده هایی واسه سلامتی ما داره این نوع مرکبات پر از ویژگی و فایده واسه بدنمونه از جمله خاصیتای درمانی این میوه می تونیم به پیشگیری از آسم ،تقویت سیستم ایمنی بدن،افزایش جدب آهن و کاهش خطر سکته مغزی اشاره کنیم در ادامه به بعضی از فایده های مصرف لیموترش می پردازیم .

یکی از مزیتای دیگه به کار گیری لیموترش، پیشگیری از آسمه. تحقیقات محققان نشون میده که خطر دچار شدن به آسم در میان کسائی که به اندازه بالایی از مواد مغذی خاصی مثل ویتامین C استفاده می کنن، کمتر می شه. همونجوریکه میدونید، لیموترش از میوه هاییه که ویتامین C زیادی داره.

افزایش جدب آهن، یکی از مزیتای دیگه س لیموترش هستش. فقر آهن یکی از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی در کشورای پیشرفت پیدا کرده و یکی از دلیلای اصلی کم خونی حساب می شه. بررسیای محققان نشون میده که ترکیب شدن مواد غذایی پر از ویتامین Cبا غذاهای پر از آهن، توانایی بدن واسه جذب آهن رو زیاد می کنه. پس می تونین مقداری آب لیموترش رو با سالاد نخود و اسفناج ترکیب کنین. نخود و اسفناج، شامل آهن زیادی هستن و وقتی که با لیموترش ترکیب می شن، جذب آهن رو بهتر می کنن.

تقویت سیستم ایمنی بدن، از تواناییای دیگه لیموترشه. غذاهای پر از ویتامین C و آنتی اکسیدان های دیگه می تونن به سیستم ایمنی بدن کمک کنن تا با میکروبای سرماخوردگی و آنفلوآنزا به مقابله بپردازند. واسه همینه که حفظ رژیم غذایی پر از میوه ها و سبزیا مثل لیموترش، به خصوص در فصل زمستون که فعالیت بدنی کم میشه، اهمیت زیادی داره.

یکی از قابلیتای دیگه لیموترش، اینه که به سلامت پوست کمک می کنه. وقتی که ویتامین C به صورت طبیعی خورده می شه، می تونه به مقابله با آسیبای پوستی به وجود اومده به وسیله نور خورشید و آلودگیا کمک کنه، چین وچروک های پوستی رو کمتر کنه و بافت کلی پوست رو بهتر کنه. مصرف ویتامین C به اندازه کافی، واسه تولید و حفظ کلاژنا هم لازمه و همونجوریکه میدونید کلاژنا ساختار لازم پوست و مو رو جفت و جور می کنن.

مزیت دیگه لیموترش، کاهش خطر سکته مغزیه. براساس گزارشی که انجمن قلب آمریکا ارائه کرده، خوردن مقدار خیلی از مرکبات مثل لیموترش می تونه خطر سکته مغزی ایسکمیک رو در میان خانوما کم کنه. در یکی از تحقیقات محققان مشخص شد خطر سکته مغزی ایسکمیک در میان کسائی که بیشترین اندازه مصرف رو از مرکبات دارن، ۱۹ درصد کمتر از کسانیه که پایین ترین حد مصرف رو دارن.

در آخر باید به خطرات احتمالی اشاره کنیم که در صورت مصرف نادرست لیموترش، ممکنه فرد رو تهدید کنه. پیشنهاد کارشناسان اینه که پوست لیموترش رو حتما قبل از مصرف خوب با آب بشورید، حتی اگه نمی خواین پوست اونو استفاده کنین. باکتریایی که روی پوست لیموترش وجود دارن، ممکنه موقع برش خوردن به داخل لیموترش وارد شن و اونو آلوده کنن.

منبع :