س. اسفند ۶ام, ۱۳۹۸

ارتودنسی کنم یا لمینت؟ | بیماری

Abstract curly tendrils background.

آکایران :روشای ترمیمی زیبایی دندون:
خنده، مخصوصا قشنگتر و جذاب اون، همیشه آبی بوده روی آتیش و راهی بوده واسه ایجاد رابطه و حفظ اون. به خاطر همین خیلی از افراد دارای هوش هیجانی بالا با باخبر شدن از قدرت لبخند و خنده، به کار گیری این وسیله رو در کارای روزمره مورد توجه داشته و اگه راهی واسه بهتر و قشنگ تر شدن لبخند به اونا پیشنهاد شده اونو بررسی کردن.

بنا :
واسه خنده قشنگتر با دندونای ردیف شده، در دوره های متفاوت راههایی مثل کشیدن دندانا و جانشین کردن دندانا با دندون مصنوعی تا روکش کردن دندانا، لامینیت، بازسازی با کامپوزیت (مواد ترمیمی همرنگ دندانا) و ارتودنسی دندون پیشنهاد شده.

با افزایش اطلاعات مردم و درک اهمیت دندونای دائمی، کشیدن دندون و جانشین کردن دندونای مصنوعی ردیف شده تقریبا کهنه و بی اعتبار شده. اما، روشای دیگری مثل روکش کردن دندون کج، اصلاح نامرتبی دندون با ترمیمای همرنگ دندون، لامینیت و ارتودنسی بازم رایجه.

اطلاع از امتیازات و مشکلات هرکدوم از روشای درمانی می تونه تاثیر بسیار مهمی بر انتخاب علاقمندان گذاشته و از بروز خیلی از مشکلات در آینده جلوگیری کنه.

در این نوشته چند مسئله مهم در ردیف کردن دندانا با ارتودنسی و لامینیت یا بقیه روشای ترمیمی زیبایی رو تقدیم حضوتون می کنیم:
درمان ارتودنسی و لامینت در دندونپزشکی واسه مشکلات متفاوتی پیشنهاد می شن ولی بدیش اینه در کشور ما، به دلیل نبود اطلاع کافی مردم ممکنه درمان لامینیت یا ترمیمای زیبایی با مواد همرنگ دندون بجای درمان ارتودنسی پیشنهاد شه و با در نظر گرفتن گسترده بودن این موضوع در تبلیغات و اهمیت حفظ سلامت دندانا به این موضوع می پردازیم.

درمان ارتودنسی با روشای متفاوت واسه اصلاح نامرتبی دندانا بوده و هیچ روشی نمی تونه جانشین اون تلقی شه. اگه مشکل دندانا مربوط به محل قرار گیریه، جابجا کردن و حرکت دندون تنها راه حل درسته. از طرف دیگه اگه اندازه دندون کوچیک باشه یا بد رنگی روی دندانا وجود داشته باشه تنها درمان درست به کار گیری روشای درمانی بازسازی زیبایی هستش. مثلا بستن فضای اضافی بین دندانا که به وجود اومده به وسیله کوچیکی اندازه دندون هاست به بهترین شکل با درمان ترمیمی زیبایی و نه ارتودنسی اصلاح می شه. پس، با در نظر گرفتن وجود مشکل روش درمانی درست متفاوت هستش. انتخاب روش درمانی نادرست شک نداشته باشین مشکلات زیادی رو به دنبال داشته و باعث پشیمونی هستش.

مشکلات و امتیازات روش ارتودنسی و لامینت:
از نظر من مهمترین مسئله حفظ سلامت دندون ها هستش. در درمان لامینیت سطح بسیار نازک ولی بسیار مهمی از سطح دندون که شامل میناه تراشیده می شه و بجای اون ماده بازسازی مصنوعی قرار داده می شه. کلی مقاومت دندون در برابر سایش و تحریکات گرمایی وابسته به وجود مینای دندون است. پس اگه پوششی بجای اون قرار داده نشه بروز حساسیتای دندانی در زمان برداشتن لامینیت پیشگیری ناپذیر هستش.

یعنی درمان لامینیت یه درمان انتخابی و برگشت پذیر نیس که اگه فرد تمایلی به به کار گیری اون نداشت اونو برداره و درمان رو پایان بده. از طرف دیگه اگه از بافت دندون کمتر ورداشته شه و ضخامت ماده ترمیمی به فضای لثه تجاوز کنه هم مشکلات مربوط به لثه بروز می کنه. واسه درک موضوع توجه شما رو به جرم گرفتن دندانا و عقب نشینی لثه به وجود اومده به وسیله اون جلب می کنم. قرار گرفتن هر ماده اضافه مثل جرم و موادترمیمی عکس العمل بافتای لثه رو به دنبال داره. عکس این موضوع هم صادقه یعنی اگه ماده ترمیمی ضخامت کمتری نسبت به اندازه دندون داشته باشه عکس العمل لثه با افزایش حجم لثه خود رو نشون میده.

ایراد کلی درمان ارتودنسی طول دوره درمانی تقریبا زیاد اون هستش که به خاطر همین افراد  به سمت راه های درمانی نادرست تشویق می شن. این مسئله ممکنه در اول منطقی بنظر برسه ولی واقعیت ماجرا در اینه که درمان ارتودنسی در طول دوره وقتی ۱/۵ تا ۲ سال انجام می شه ولی درمانای بازسازی زیبایی مثل درمانای لمینت درمانایی هستن که فرد رو در تموم مدت عمر گرفتار می کنه. اگه فردی درمان لمینت بکنه و دو تا ۱۰ سال بعد دچار مشکل تغییر رنگ، جدا شدن یا پریدگی شه راهی واسه فرار از ادامه درمان نداره و اینجاس که فرد فکر کرده تو یک یا چند جلسه درمان رو به انجام رسانیده و تموم شده اگه ناچاره در دوره های متفاوت واسه اصلاح مشکلات اون مراجعه کنه.

فرق هزینه ارتودنسی با لمینت:
هزینه ارتودنسی در نگاه اول ممکنه نسبت به درمان لامینت زیادتر بنظر برسه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که درمان ارتودنسی درست به وسیله متخصص ارتودنسی یه بار درزمان عمر فرد  و با یه هزینه انجام می شه ولی درمانای ترمیمی زیبایی، درزمان دوره های متفاوت نیاز به تکرار دارن. پس هزینه ها و مراجعات دوره های بعدی درمانای ترمیمی زیبایی به مراتب از درمان ارتودنسی بیشتر خواهدشد.

 

درمانای ارتودنسی و لامینیت به چه کسائی پیشنهاد نمی شه؟
در درمانای ارتودنسی خطر بروز پوسیدگی با رعایت نکردن بهداشت دهن زیاد می شه. اگه فرد از نظر رعایت بهداشت مشکوک باشه پیشنهاد به درمان ارتودنسی یا لامینیت یا هیچ درمان دندونپزشکی غلطه. درزمان دوره درمان ارتودنسی مریض در دوره های یه ماه س ویزیت می شه. متخصص ارتودنسی معمولا در اول هر ویزیت بیماران رو از دید بهداشتی آزمایش می کنن و اگه احتیاجی به اقدامات تکمیلی باشه اونو به مریض آموزش داده و خطرات رو گوشزد می کنن. اگه همکاری مریض مناسب نباشه و خطر بروز پوسیدگی زیاد شه درمان ارتودنسی واسه پیشگیری از بروز پوسیدگی قطع می شه.
مسئله مهم دیگه سایشای طبیعی دندون هایه…

مقاله کامل رو در سایت دکتر محمدامین نریمانی مطالعه فرمایید:

ادامه مطلبمنبع :