س. اسفند ۶ام, ۱۳۹۸

ارتودنسی و درمانهای نگهدارنده ارتودنسی | بیماری

۳d illustration of compass background

ارتودنسی

درمانهای نگهدارنده ارتودنسی

درمانهای ارتودنسی  معمولا دارای دو بخش هستن : بخش اول که درمان فعاله و در اون دندانه ها حرکت داده می شن یا رشد اسکلتی فکین کنترل می شه و بخش دوم که درمان نگهدارنده س و در اون حرکت یا کنترل فعال دندانه ها و فکین صورت نمی گیره، بلکه یافته های درمان فعال قبلی حفظ می شه. موفقیت هر دو بخش به همکاری مطلوب مریض در به کار گیری  وسایل ارتودنسی و ویزیتهایای منظم به وسیله متخصص ارتودنسی وابسته.

 

درمانهای نگهدارنده خود شامل دو گروه کلی هستن : درمانهای گروه اول در کودکان و نوجوانان پس از درمان فعال “اصلاح رشد” (Growth Modification) واسه کنترل رشد فکی بکار می رن و تا زمان اتمام رشد فک و صورت در اواخر دهه دوم زندگی (۱۸ تا ۲۰ سالگی) ادامه دارن، در این درمانها معمولا همون وسیله و وسایل ارتودنسی که درزمان درمان فعال به صورت تموم وقت (Full Time) استفاده می شد، به صورت نیمه وقت (Part Time) و بیشتر به صورت شبونه بکار می رن.

 

درمانهای نگهدارنده گروه دوم که پس از منظم شدن دندانه ها به وسیله درمان فعال اعمال می گردن و هدف از اونا جلوگیری از برگشت بی نظمی و شلوغی دندانهاست. این درمانها می تونن به وسیله وسایل ارتودنسی متحرک (پلاکهای ارتودنسی) و یا وسیله ارتودنسی ثابت  (Fixed Retainer) انجام شن.

 

 

ارتودنسی

پلاکهای ارتودنسی وسایلی از جنس پلاستیک و سیمهای فلزی هستن که مریض می تونه درزمان درمان نگهدارنده در صورت ضرورت (مانند زمان خوردن غذا یا مسواک) اونا رو موقتا از دهن خارج کنه. اما نگهدارنده ثابت معمولا قطعه سیمیه که در پشت دندانه ها (بیشتر دندانه های جلویی) وصل می شه، توانایی برداشتن و گذاشتن به وسیله مریض رو نداره و واسه چندین سال موقعیت دندانه ها رو حفظ کرده و مانع بی نظمی اونا می شن.

 

بهداشت دهانی مطلوب مریض موقع کاربرد نگهدارندها مخصوصا نگهدارندهای ثابت واسه جلوگیری از پوسیدگی دندانه ها و دچار شدن به بیماریهای لثه الزامیه. با اینکه طی درمان نگهدارنده، بیشتر فاصله ویزیتهای ارتودنسی طولانی تره، اما کنترل وضعیت رشدی فکین و مرحله رویشی دندانه ها مخصوصا دندانه های عقل به وسیله متخصص ارتودنسی الزامیه. مدت زمان درمان نگهدارنده ارتودنسی بسته به نوع اون، از دست کم یه سال تا چندین سال (در مورد نگهدارندهای ثابت)  فرق داره.