س. اسفند ۶ام, ۱۳۹۸

ارتودنسی؛ مرتب کردن دندان های کج وکوله | بیماری

۳d illustration of molecule model. Science or medical background with molecules and atoms.

ارتودنسی؛ مرتب کردن دندونای کج وکوله

: یکی از رشته های زیرمجموعه و تخصصی دندون پزشکی ارتودنسیه. که کلمه اون مرکب از دو واژه لاتین به اسمای «ارتو» و «دنس» واژه اول به معنی راست و درست کردن و واژه دوم به معنی دندانه گرفته شده ، نکته قابل توجه اینه که ارتودنسی اولین تخصص معرفی شده در رشته دندانپزشکیه و هم اینکه مهمترین رشته تخصصی داندانپزشکی هم هستش. اگه شمام دندانتان کج و یا نامرتبه به شما پیشنهاد میکنیم با ما همراه باشین تا در قسمت سلامت به معقوله ارتودنسی بپردازیم.

 

درمان ارتودنسی

ارتودنسی، علم و هنر ردیف کردن دندون هاست. این تعریف تا حدودی نشون دهنده هدف این رشته س، اما تموم ابعاد تئوری و عملی اونو بازگو نمی کنه. اگه بخوایم دید کلی تری ارائه کنیم باید محدوده زندگی جنینی رو تا سالای بعد از این که دندانا رو از دست می دیم، در این محدوده بگنجانیم.

ارتودنسی درمانی مختص دوران نوجوونی نیس و خیلی از بزرگسالان هم حتی در سنین بالا از این درمان بهره مند می شن.

دندانا در بعضی افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی کنن. در بعضی افراد دندانا ممکنه خیلی نزدیک به هم یا روی هم رویش پیدا کنن و اینجوری نامرتب و شلوغ هستن.

نکته بعدی به فرق اندازه فک و دندانا برمیگرده، یعنی امکان داره فک کوچیک بوده، ولی دندانا بزرگ باشن که در این صورت دندانا شلوغ به نظر می رسن. برعکس این حالت هم باعث می شه، بین دندانا فاصله ایجاد شه.

در مواردی مانند، افتادن و از دست دادن خیلی زود دندونای شیری یا دائمی، بعضی از شکلای جور واجور مشکلات پزشکی، تصادف و عاداتی مثل مکیدن انگشت شست و… هم می تونه منتهی به بروز این مشکلات شه.

در آخر اینکه افراد زیادی که دچار نامرتبی دندون هستن، بعضی وقتا با ظاهر خود مشکل دارن. ارتودنسی به اونا کمک می کنه لبخند زیباتری داشته باشن.

ارتودنسی چیه؟

به نقل از : ارتودنسی علم اصلاح روابط ناجور فک و دندون و جفت و ردیف کردن دندونای نامنظمه. در آخر، با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرار گرفتن دندانا در فک برطرف شده و فرد می تونه با کیفیت بهتری غذا بخوره و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن بهره مند باشه.

درمانای ارتودنسی روشی به طور کامل تخصصیه که طی یه دوره ۳.۵ تا چهار ساله، بعد از اخذ مدرک دکتری دندون پزشکی ارائه می شه. در واقع، انجام درمانای ارتودنسی نیاز به کسب تخصص و آموزشای بعد از دوره دکتری دندونپزشکی داره. به بیان دیگه همونجوریکه جراح قلب تجربی نداریم، ارتودنتیست تجربی هم معنا نداره.

 

ارتودنسی

درمانای ارتودنسی بین ۱۸ تا ۳۰ ماه زمان میبره که معمولا طی این مدت، مراجعه ماهانه لازمه

هدف درمانایی چون ارتودنسی اون هستش که با کمترین دخالت فعال، مشکلات دندانی رو کم کنه. اگه این روش ها که انجام اونا به تجربه و آگاهی زیادی نیاز داره، بدرستی انجام شه مشکلات دندانی کم میشه و نیاز به درمانای پیچیده بعدی کم میشه.

وگرنه روشی مانند خارج کردن دندانا بدون تجویز دکتر و رها کردن اونا به امید رفع کم کم مشکل، معمولا ناموفقه.

درمان ارتودنسی، محدودیت سنی نداره

مشکلات ارتودنسی به دو دسته اسکلتی و دندانی تقسیم می شه که درمان مشکلات اسکلتی رو باید در سنین پایین شروع کرد، اما مشکلات دندانی رو میشه در سنین متفاوتی پیگیری کرد. البته در مورد دلیل ایجاد این مشکلات باید گفت عوامل ارثی و محیطی در بروز اون دخالت داره

معمولا در دوره دندونای شیری، درمان ارتودنسی عمومیت نداره، ولی بعضی وقتا پیشنهادای کاربردی در این دوره کودک رو از بروز پاره ای مشکلات اسکلتی و دندانی در آینده دور نگه می داره.

با افزایش سن، سطح استخون دور و بر ریشه به دلایل جور واجور کم میشه. باید یادآوری کرد تا هر سنی که ریشه دندانا در استخون قرار داشته باشه، میشه به انجام درمان ارتودنسی امیدوار بود.

پس تقریبا محدودیت سنی واسه انجام درمان ارتودنسی نداریم، ولی در هر دوره سنی اهداف فرق داره و معمولا در بزرگسالان این درمانا با همکاری دیگه کارشناسان برنامه ریزی می شه.

 

 

ارتودنسی

 درمان ارتودنسی، درد نداره

درمانای ارتودنسی بین ۱۸ تا ۳۰ ماه زمان میبره که معمولا طی این مدت، مراجعه ماهانه لازمه.

از طرف دیگه با اون که بسیاری، درمانای ارتودنسی رو دردناک تصور می کنن، تاکید می کنم درد، بخشی از درمان ارتودنسی نیس. البته در بعضی موارد بروز می کنه که تقریبا قابل پیش بینی و کنترله.

بعضی وقتا دیده می شه در بخش ارتودنسی به جای صحبت در مورد چگونگی درمان، وسایل درمانی جور واجور تبلیغ می شه که در مقام قضاوت و راهنمایی، مجبوریم اول تفکر ناصحیح رو اصلاح و به اصالت تفکر محور بودن درمان به جای محور بودن وسیله درمان اصرار کنیم و افراد رو نسبت به پیروی از تبلیغات کارخانجات مانند وسایل شفاف یا به اصطلاح نامرئی، سیمای رنگی و براکتایی که در سمت زبانی قرار می گیرن، برحذر داریم.

نتیجه درمان همیشگیه؟

درمانای ارتودنسی بعد از پایان بخش فعال به دوره نگهداری وارد می شه. اگه در این دوره مراقبت مناسبی از طرف دکتر صورت پذیرد، میشه به پایداری یافته های امیدوار بود، ولی هیچ وقت نباید از نظر دور داشت که طرح درمان درست، شرط لازم واسه اینجور درمانیه.

تجربه نشون میده درمانی رو که بر مبنای طرحی غیر قابل قبول جلو رفته، نمیشه با پلاکای نگهدارنده در درازمدت نگهداشت.

در حالی که روند درمان درست، یافته های حاصل از ارتودنسی رو به شکلی بر دندانا نشون میده که با حذف پلاکای نگهدارنده هم یافته های درمان واسه همیشه پایدار می مونه.

اگه دندانا نامرتب بمونه

اگه فردی به هر دلیلی با وجود دندونای نامرتب از درمان فراری باشه با خطر بیشتر بروز پوسیدگی دندون، بیماریای لثه و در بعضی موارد ناراحتیای مفصل گیجگاهی ـ فکی مواجه هستش و واسه مقابله با بعضی از اونا باید مراقبت بیشتری از مجموعه دندانی خود داشته باشه.

درمان ارتودنسی، فقط یه بار قابل انجامه

یادتون نره تنها یه مرتبه میشه سیستم دندانی رو در برابر نیروهای ارتودنسی قرار داد، پس انتخاب دکتر باید براساس شناخت کافی از سوابق علمی و عملی ایشون باشه، چون که درمان رو نمیشه در میونه راه رها یا به دکتر دیگری سپرد، یا اونو واسه مرتبه دوم در برابر فشار قرار داد.

مشکلات ارتودنسی

مریضایی که درخواست کننده درمانای ارتودنسی هستن، باید بهداشت دهن بسیار خوبی داشته باشن، چون در شرایط قرار گرفتن پلاکای متحرک و به خصوص براکت و سیمای ثابت، رعایت بهداشت دهن مشکل تر می شه و اگه مریض دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت دهن خود نداشته باشه، دندونای زیر براکت و سیمای ارتودنسی به سرعت دچار پوسیدگی می شن.

مشکل بعدی احتمال برگشت درمانه. به اصطلاح «برگشت» بخشی جدانشدنی از درمان ارتودنسیه. این وضعیت اگه مریض دستور دکتر متخصص رو واسه استفاده منظم از پلاکای نگهدارنده بعد از درمان ثابت ندیده بگیره، یا در مریضایی که به وسیله دندانپزشک غیرمتخصص ارتودنسی درمان شدن، مشاهده می شه.

منابع :

جام جم – دکتر الهیار گرامی ، ارتودنتیست

مجله سیب سبز

 

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت